top of page

Our speciality beers

​All of our beers comes from traditional recipes.
 
Are you interested in our regular offer? Click HERE
hieronymus.png

HIERONYMUS 18
 

 

  For having “fifteen degrees”, it is a light beer with a noble colour (amber), high bitterness and a wide range of aromas ranging from resin to citrus to forest fruit. Everything is rounded off by the specific aroma of American top fermenting yeast. Rye is used here in the form of light and roasted malt and unmalted rye to lighten the body.
  Ale barley malt - Bernard Rajhrad malt house. The grist is completed by a pinch of semi-dark and dark malts - again from the Weyermann malt house. The bitterness and aroma are taken care of by the American hop varieties Simcoe, Chinook and Sorachi Ace.
   This beer has its origin in the USA, where the local brewmasters offer it in a plethora of variants.

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

vanocni-bock2.png

VÁNOČNÍ BOCK 20
Polotmavé spodně kvašené

 

V letošním roce jsme uvařili nový vánoční speciál dvacetistupňový bavorský bock, chcete-li doppelbock.

 

Jde o polotmavé spodně kvašené pivo, bavorského typu. Výjimečně silný speciální ležák s dobou zrání minimálně tři měsíce se vyznačuje plným, silným tělem, barvou tmavého jantaru a příznačnou sladovou sladkostí.

 

Chmelení je nižší, pro vyniknutí mocnosti těla. Jedinečnou atmosféru podtrhne přídavek hřebíčku a pomerančového oplodí.

 

Podávat lze k tmavým masům, zvěřině, ale i k sladké kuchyni.

ABV:  8,2%                                                    

IBU 27

0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

posti16.png

POSTNÍ 16
SALT BALTIC PORTER

Náš pivovar pro dobu postní předvelikonoční nabízí opravdový speciál, jakých není mnoho.

Šestnáctistupňový baltic porter s přídavkem té nejlepší mořské soli. Samotné pivo je postaveno ze 34% na žitných sladech světlých, karamelových i čokoládových ze sladovny Weyermann. Zbytek sypání jsou slady ječné.

O chmelení se postaraly chmele žatecké. Konkrétně odrůda Premiant a odrůda Uran, vonící po česneku, cibulce a jemných citrusech – tedy další rarita.

 

Výsledkem je skutečně slané pivo, kde chuťové a aromatické vjemy přichází postupně po polknutí každého doušku.  Pro párování s jídly má překvapivě široké uplatnění. Vyzdvihnout však musíme spojení s mořskými rybami a dary moře.

ABV:  6,4%                                                                                                                   

IBU: 44

0,33 l, 0,75 l, 1 l, 5l dárková kazeta 

happy.png

SIARD 11°

light, weizen

top-fermented

 

Siard is a wheat beer of the Weizen type. It is a specific type of top-fermented beer, which is gaining more and more recognition in the Czech Republic.

This type of beer comes from Bavaria and Upper Austria. Its typical freshness and lightness is perfect for the warm summer season. Weizen top yeasts give Siard a strong banana and clove aroma. The beer has a lower bitterness. It is quite light and the color is brought out by the dispersed yeast.

The properties of this Weizen are guaranteed by the Pale ale malt type from the floor maltings Bernard in Rajhrad and the wheat malt from the Weyermann maltings in Germany which makes up more than half of the malt used for this beer. Hop varieties Žatecký poloranný červeňák and Hallertauer Mittelfruh give the beer a light bitterness and a pleasant hoppy to floral aroma. All this is complemented by the above-mentioned properties of Bavarian yeast. When serving, placing a slice of lemon in the glass is recommended.

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

casparus10.png

CASPARUS 10
Výčepní svrchně kvašené

 

CASPARUS 10 je světlé, desetistupňové svrchně kvašené pivo typu pale ale.

Tedy American Pale Ale je v podstatě slabší varianta amerických piv India Pale Ale (I.P.A.). Při použití kombinace žateckého chmele Kazbek a amerického chmele Azacca je výsledkem půvabná a svěží kombinace chmelových, až zemitých tónů a tropického ovoce,zvláště manga.  Pivo bylo konstruováno k příležitosti želivské Mariánské pouti.

Je veselé, optimistické a osvěžující.

ADB 4,6%                              IBU 51

0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

siard.png

SIARD 11
Svrchně kvašený ležák

 

  Pšeničné pivo typu weizen bier. Jde o specifický typ piva svrchního kvašení, které si v Čechách získává stále více přiznivců.

 

  Pochází z oblasti Bavorska a Horního Rakouska. Svěžest a lehkost se nabízí právě pro teplé letní období. „Weizenovské“ svrchní kvasnice dodávají výrazné banánové a hřebíčkové aroma. Pivo má nižší hořkost. Je dosti světlé a má vyšší kvasničný zákal. 

 

  Slad pale ale ze sladovny Bernard Rajhrad a nadpoloviční sypání pšeničného sladu ze sladovny Weyermann zaručují požadované vlastnosti našeho weizenu. Žatecký poloranný červeňák a německý chmel Hallertauer Mittelfruh dodávají lehkou hořkost a příjemné chmelové až květinové aroma. Vše korunují již zmíněné vlastnosti bavorských kvasnic. Při podávání doporučujeme vložit do sklenice plátek citronu.

ADB 5,0%                              IBU 21

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

NEIPA_WEB_NEW_cut_web.png

PACIFIC JACK 16

light, NE IPA, top-fermented

As a New England IPA, Pacific Jack is a representative of the new and popular American sub-type of India Pale Ale beer type.

This beer is stronger, with a higher alcohol content, but with lower bitterness, a more powerful, slightly sweet body and a light, beautifully golden color.

Lower to medium sharpness is characteristic of this beer. In addition to the hop aroma, the taste is dominated by grapefruit, mandarin, mango and passion fruit, which move the overall impression of this beer special to a higher level.

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

QUEST_WEB_NEW_cut.png

QUESTENBERG 14

dark, weizen type 

top-fermented

Questenberg is a dark wheat beer with a strong, full body, brewed according to the best Bavarian traditions.

Top fermentation with a specific strain of yeast gives this beer a characteristic clove and banana aroma. Its slight “weizen” acidity is diminished by chocolate and caramel taste and aroma.

The final effect of Questenberg beer is achieved by the selection of malt: barley pale ale type malt from the Bernard floor maltings in Rajhrad, special barley and wheat malts from the Weyermann maltings in Germany and, last but not least, unmalted wheat. The share of wheat to barley is 48%. The hops used are balanced and light, with the Sládek and Žatecký poloranný červeňák varieties used in this beer, as well as the German Hallertauer Mittelfruh and Callista varieties.

This beer can be recommended to accompany both dark meats and sweet cuisine.

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

VELIKONOCNI_WEB_NEW_cut.png

VELIKONOČNÍ 16
Vídeňský speciál

Speciální polotmavé pivo z klášterního pivovaru v Želivě. Jedná se o spodě kvašené,silné pivo, vhodné pro nabrání síly po období půstu. Mohutné tělo podpořené lehkým citrusovým aroma připomíná vídeňské typy piv. Správným dávkováním chmelů nabízí Velikonoční 16 „jarní“ svěžest.

Základem je  Vídeňský slad a slad Carared ze sladovny Weyermann spolu se sladem bavorským od značky Soufflet Prostějov. Žatecké chmele odrůd Premiant, Sládek a Žatecký poloranný červeňák dávkované na čtyřikrát poskytnou vyvážené pivo.

ADB 7,0 %                              IBU 30

VITUS_WEB_NEW_cut.png

Vitus 14

A historical receipe

 

  The uniqueness of this beer brewed in the monastery brewery in Želiv is given by the historical recipe from 1626. It is an attempt to get as close as possible to historical beers. Indeed, the result is well worth a taste. In the old days, they often used cheaper wheat malt, which was dried using an open fire and was therefore slightly smoked. In days of yore, they also added herbs, spices and other similar additives to the beer.
  Thanks to the knowledge and art of our brewmaster, Jiří Kratochvíl, you can now carry away a harmony of flavours. In addition to the subtly smoked malt and hop components, you will taste fruity tones in the background with an earthiness and pleasant bitterness from sweet flag and wormwood.

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

falco2.png

Falco 14

Dortmunder schwartzbier, bottom-fermente, ddark

 

Falco is a dark special beer of the Dortmunder schwartzbier type. It is brewed using a double decoction mash method. This beer is characterized by a rich, full taste and a strong aroma of roasted malts. Compared to the usual, ordinary Czech dark beers, Falco tastes strongly of hops and has medium to lower sharpness.

Typical of this dark special is the dry coffee taste with a hint of dried stone fruits. The coffee aroma lingers as an aftertaste for a long time.

The basic ingredients of the recipe are a Czech type malt from the Bernard floor maltings in Rajhrad, a Bavarian type malt from the Soufflet maltings in Prostějov and caramel and colored malts from the Weyermann maltings in Germany. Sládek and Žatecký poloranný červeňák hop varieties are used for hopping. Falco is a bottom-fermented beer.

0,33 l, 0,7 l, 1 l, 5 l, KEG 30, KEG 50

bottom of page